Czy wiesz, że...
Q&A
Od kiedy działa tajemnica obrończa?
Tajemnicą obrończą jest objęte wszystko, czego adwokat dowiaduje się w związku z obroną klienta. Jest nią objęte wszystko, ale nie tylko od czasu formalnego ustanowienia obrońcy. Adwokat ma obowiązek zachować w tajemnicy wszystkie informacje, o których dowiedział się np. od klienta, który spodziewa się już, że zostanie objęty postępowaniem karnym. Innymi słowy, tajemnica obrończa działa niejako "wstecz".
Czy tylko podejrzany albo oskarżony może samodzielnie ustanowić obrońcę?
Nie. Obrońcę może ustanowić także osoba najbliższa, jeżeli oskarżony jest pozbawiony wolności.
Czy adwokat-obrońca musi działać tak, jak klient mu każe?
Obrońca w procesie karnym jest samodzielny w tym sensie, że od niego zależy obrana linia obrony. W każdym przypadku obrońca ma obowiązek działać na korzyść oskarżonego. W ekstremalnych przypadkach obrońca może zadziałać na korzyść oskarżonego w sposób, na który sam oskarżony nie zgadza się. Obrońca nie może działać na polecenie kogokolwiek. Dlatego też adwokat nie może być np. zatrudniony na podstawie stosunku pracy - nikt nie może wydawać adwokatowi wiążących poleceń.
Obrońca składa swoją apelację (a nie apelację w imieniu oskarżonego - oskarżony może złożyć zupełnie niezależnie apelację od wyroku). W pewnych przypadkach obecność obrońcy może być obowiązkowa przy braku obowiązku stawiennictwa samego oskarżonego.